Pasaules asākie čili pipari

čili pipari

Čili pipari vienalga vai sausā vai svaigā veidā ir asākais garšaugs pasaulē, taču arī šim garšaugam ir daudz un dažādas šķirnes, kuras ļoti plaši atšķiras savā garšā un arī asumā.

Šo čili piparu asumu mēra pēc SHU (Scoville Heat Unit) jeb Skolvilla Karstuma mērvienības, kas ir oficiālā ēdienu asuma mērvienība. Šo mērvienību un tās skalu ap 1912. gadu izveidoja amerikāņu farmaceits Vilburs Skolvills, kura vārdā tad arī tika nosaukta šī mērvienība. Tā tika izveidota, balstoties uz empīriskiem mērījumiem, kuros ar testeriem, kuri ir jutīgi uz kapacīnu – vielu, kas nodrošina ēdienu asumu, tika noteikta daudzu čili piparu un citu ēdienu asums.

1. Par pasaulē visasāko piparu šķirni ir atzīta šķirne ar nosaukumu Karolīnas Pļāvējs (Carolina Reaper). Šīs šķirne ir īpaši radīta, lai tā būtu ļoti, ļoti asa, tādēļ dabā tu šādus piparus nesastapsi. Taču interesanti it, ka papildus asumam, šiem pipariem ir arī lieliska garša, kas padarīs tavus ēdienus ļoti asus un pilnus ar garšu. Šī piparu šķirne arī ir ierindota Ginesa pasaules rekordu grāmatā kā asākā piparu šķirne, ne velti pēc SHU skalas šiem pipariem tiek piešķirts augstākais asums, kas ir 2200000 asuma mērvienības.

2. Aiz šīs iepriekšējās šķirnes seko čili piparu šķirne Morugas Skorpions (Moruga Scorpion), kurai salīdzinoši ir tikai 2009231 Skolvilla karstuma mērvienības. Šī šķirne tika izveidota savienojot divas citas čili šķirnes, kā arī tā tika atklāta pavisam nesen. Tieši tādēļ šī ir viena no pieprasītākajām bet arī visgrūtāk pieejamajām čili šķirnēm.

3. Nākamā un trešā asākā čili piparu šķirne pasaulē ir šķirne ar nosaukumu 7 Podu Smadzeņu Sasprindzinājums (7 Pot Brain Strain). Šīs šķirnes kreatīvais nosaukums ir nācis no šī čili pipara izskata, kurš, pateicoties tā rievotajai mizai, izskatās pēc smadzenēm. SHU šai šķirnei ir aptuveni 1900000, kas, lai gan ir mazāk kā pasaules asākajai čili šķirnei, tik un tā ir ļoti asa un noteikti radīs sajūtu, ka pat tavas smadzenes deg no šī pipara karstuma.

4. Aptuveni tādā pašā karstumā ir arī čili šķirne ar nosaukumu Uzlabotie 7 Podi (7 Pot Primo). Arī pēc izskata šī šķirne ir līdzīga iepriekšējai, bet atšķirība ir tā, ka šai uzlabotajai šķirnei ir tāda kā gara astīte, kas piešķir tai visai dīvainu un arī nedaudz baisu izskatu, kā rezultātā pats pipars jau izskatās biedējošs, un no tā asuma patiešām var bīties.

5. Un visbeidzot pasaulē 5. asākās čili piparu šķirnes nosaukums ir 7 Podu Duglass (7 Pot Doughlah), kas ir vēl viens iepriekš pieminētās šķirnes atvasinājums. Šīs šķirnes SHU ir 1853936, taču tas ir pietiekami daudz, lai šī čili šķirne jau būtu kļuvusi par ļoti iecienītu ļoti aso čili piparu šķirni ēdiena gatavotāju vidū. Visbiežāk šī piparu šķirne tiek izmantota sausā un sasmalcinātā veidā, jo tad no tās var iegūt labāko asumu un garšu.