Kāpēc asi ēdieni ir asi?

asie cili pipariIk reiz, kad mēs apēdam kaut ko asu, šis asums momentā sāk dedzināt muti un pēc tam arī kuņģi, un mēs domājam: “kāpēc šis ēdiens ir tik ass?” Un varbūt vēlāk mēs nosolāmies sev nekad vairs neēst kaut ko tik asu, jo tajā brīdī šķita, ka deg viss. Bet jau brīdi vēlāk mēs baudām to pašu aso, garšvielām bagāto ēdienu, jo tas tomēr ir tik garšīgs. Bet vai esi patiešām prātojis, kāds ir īstais iemesls, kādēļ asi ēdieni patiešām ir asi?

Jebkura asā ēdiena pamatā visdrīzāk ir pipari, kas tad arī piedod šo asumu. Taču piparos asums veidojas tieši pateicoties aktīvajai vielai ar nosaukumu kapsaicīns (capsaicin). Tā ir kairinoša viela, kas izraisa dedzināšanas sajūtu tajā vieta, ar kuru tā nonāk tiešā saskarē. Tātad tas nozīmē, ja mēs apēdam piparu un arī šo vielu, tad tā nonāk tiešā saskarē ar mūsu muti un vēlāk iekšējiem gremošanas orgāniem, un izrausa tiem dedzināšanas sajūtu.

Šī pati viela, tikai ievērojami koncentrētākā veidā, tiek izmantota piparu gāzes ražošanā, kuru daudzi izmanto kā pašaizsardzības līdzekli. Tādēļ ir vērts iemācīties, kā pareizi ēst asus ēdienus, lai nesanāktu apdedzināt lūpas vai muti. Šeit noteikti jāatceras, ka ēdot asus piparus vai citus asos ēdienus ir ieteicams uzmanīties, lai tie nepieskaras lūpām vai mēles galiņam, jo šīs ir visjutīgākās vietas, tādēļ tie noteikti ir jāēd ļoti uzmanīgi. Bet, ja tomēr gadās ieēst kaut ko ļoti asu, tad labākais līdzeklis, kā cīnīties ar šo asumu ir piens, krējums, jogurts un citi skābie piena produkti.

Taču asuma un dedzināšanas sajūta nav vienīgā, kas rodas šīs vielas ietekmē. Ir atklāts, ka patiesībā kapsaicīns arī efektīvi palīdz cīnīties ar citām sāpēm, jo tas padara nejūtīgus nervu galus, kuri uztver citas sāpes, kā rezultātā tu jutīsi tikai dedzināšanu. Ne velti tautas medicīnas zinātāji ar zobu sāpē cīnās, ierīvējot smaganas ar svaigu čili. Kā arī kapsaicīns veicina endorfīnu rašanos, kas izraisa laimes sajūtu.

Tādēļ nevilcinies un noteikti pamēģini asus ēdienus, jo tie ne vien radīs adrenalīna pieplūdumu, bet izraisīs arī laimes sajūtu, līdzīgi kā fiziskās aktivitātes, tikai bez papildus piepūles.

Interesants fakts: Lai gan kapasaicīns izraisa dedzināšanu cilvēkiem un zīdītājiem, putniem tas ir pilnīgi nekaitīgs.